قالب هاي فلزي بتن و داربست هاي مدولار
 
نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
چت باکس
آمار
امروز : 7
دیروز : 2
افراد آنلاین : 1
همه : 349

 اسيد شويي ورق فولادي

 

تميز كردن و همچنين پاكسازي چربي و آلودگي هاي حاصله با استفاده از اسيد كلريدريك ,كه توسط نورد گرم براي ايجاد ضخامت  ايجاد شده , اسيد شويي ورق فولادي گفته مي شود.

 

ورق هاي اسيد شويي

 

ورق هاي سياه يا ورقهاي گرم نورديده به منظور ايجاد ورق هاي اسيد شويي توليد مي گردند. ناخالصي ها و زغالهاي حاصله از روي سطح طي يك فرايند اسيد شويي از روي فولاد برداشته مي شوند. بااين عمل سطح ورقها ي اسيد شويي كمي براق و شفاف تر شده و ظاهري شبيه به ورق سرد نورديده يا همان ورق روغني پيدامي كنند.

 

ورق هاي اسيد شويي با ضخامتي 1.5 تا 6 ميلمتري بر دونوع رول و ياشيت در بازار عرضه مي گردند از نوع رول مي توان معمولا در اندازهايي با  دو عرض 100 سانتي متري و 125 ساتي متري  استفاده نمود.

 

اما ابعاد ورق شور هاي فابريك به قرار زير مي باشد

 

ورق اسيدشور شده ۱۰۰۰*۲۰۰۰ ميلي متر

 

ورق اسيدشور شده ۱۲۵۰*۲۵۰۰ ميلي متر

 

 

روش توليد ورق هاي اسيد شويي

 

ابتدا  در بخش اسيد شويي مرحله شست وشوي سطحي ورق  توسط اسيد انجام مي گيرد سپس  در قسممت خطوط اسيد شويي ,توسط قرقره ها ي باز كننده كلافها باز شده و در حوضچه هاي اسيدي كه نوع  اسيد انها از اسيد كلريدريك مي باشد عمل شست و شو به منظور زدودن اكسيد انجام مي گيرد.

 

كلافهاي شسته شده پس از خروج از حوضچه ها توسط آب شسته و در تونلي با مجاورت هواي گرم شروع به خشك شدن مي كنند. در پايان عمليات اسيد شويي بخشي از محصول بعنوان نورد سرد  يا ورق هاي اسيد شويي و بخشي بعنوان كلاف هاي اسيد شويي به بازار ارائه مي گردد.

 

 

كاربردهاي ورق اسيد شويي در صنعت

 

ازكاربردهاي ورق اسيد شويي مي توان به موارد زير اشاره نمود:

 

·        در صنعت خودرو سازي براي بدنه و همچنين چرخ اتومبيل و در بخش داخلي در شاسي و رينگها مي توان از ورق اسيد شويي استفاده نمود

 

·        درصنعت ساختماني براي تهيه لوله و همچنين پروفيلها از ورق هاي اسيد شويي استفاده نمود.

 

·         ورق هاي اسيد شويي  درصنعت لوله سازي از جمله لوله هاي انتقال گاز و آب و . كاربرد فراواني دارد

 

·        (تصوير5)

 

چرا اسيد شويي انجام مي گيرد؟

 

به 2 دليل ورق هاي گرم نورديده براي رسيدن به ورق هاي اسيد شويي ,بايد اسيد شويي گردند:

 

·        پس از پاكسازي لايه هاي اكسيدي از روي سطح براي ايجاد ظاهري مناسب و همچنين سطحي باكيفيت بايد اسيد شويي انجام گردد و اين گونه از روش ها معمولا زماني صورت مي گيرد كه محصول بلافاصله بازار عرضه مي گردد.

 

·        به دليل وجود اكسيد هاي سخت غير قابل سايش روي نورد اگر عمل اسيد شويي و پاكسازي قبل از رسيدن به نورد سرد صورت نگيرد باعث ايجاد سايش بيشتر روي غلتك ها شده و مراحل به كندي انجام شده و دچار مشكلاتي مي گردد. بنابراين حتما قبل از رسيدن به نورد سرد بايد روي پوشش به خوبي اسيد شويي شود 

 

·    

 

مزايايي استفاده از اسيد  كلريدريك در اسيد شويي

 

سولفوريك اسيدي بود كه در گذشته به جاي اسيد كلريدريك استفاده ميشد ولي باتوجه به اقتصادي بودن اسيد كلريدريك و ديگر مزاياي آن جاي خود را به اين اسيد داد. در ادامه با ديگر مزاياي اسيد كلريدريك بيشتر آشنا مي شويم

 

·        نرخ اسيدشويي با كلريدريك به نسبت بيشتر از اسيد سولفوريك مي باشد و اين در دما و غلظت يكسان آزمايش شده است.

 

·        تميزي بيشتر با اسيد كلريدريك به دليل حل كردن بيشتر اكسيد در خود از ديگر مزاياي آن محسوب مي گردد.

 

·        مصرف كمتر تانك اسيد شويي از اسيد زماني ميسر است كه نوع اسيد از جنس كلريدريك باشد.

 

·        اسيد كلريدريك از هدررفتن فلز جلوگيري مي كند.   

 

·        كمتربودن دما در در حين كار در استفاده از اسيد كلريدريك نسبت به اسيد سولفوريك قابل ملاحظه مي باشد.

 

ايراد  استفاده از  اسيد كلريدريك

 

بارزترين عيب اين نوع از اسيد نسبت به اسيد سولفوريك فرار بودن آن در زمان انجام اسيد شويي است كه براي برطرف نمودن اين عيب نيازمند آب بندي تانك هاي اسيد شويي  به منظور جلوگيري از فرار اسيد مي باشيد.

 

تانكهايي اسيد شويي كه داراي طول 2 تا 2.5 متري است در زمان اسيد شويي پشت هم قرار گرفته اند كه تعداد آن ها معمولا به 3 الي 5 مورد مي رسد.

 

 

از ديگر مقالات ما بازديد نماييد :

قالب فلزي بتن , داربست مدولار

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۵۰:۰۵ ] [ سيامكي ]

قالب بندي ستون

ستون ها بتني يك جز فشاري هستند كه براي انتقال نيروهاي وارد بر ساختمان و سازه ها به زمين مورد استفاده قرار مي گيرند . مي توان گفت ستون هاي مهمترين بخش يك سازه بتي هستند . دقت در اجراي صحيح جزئيات ستون از جمله آرماتور بندي ، قالب بندي و بتن ريزي، در مقاومت ساختمان در هنگام رخ دادن زلزله بسيار موثر است. براي بالا بردن مقاومت سوتن ها استفاده از تركيب ميلگرد و قالب بتن استفاده مي شود.

با استفاده از قالب فلزي بتن و كنج هاي بيروني كه جهت اتصال دو قالب با زاويه قائم بكار مي روند، ميتوان انواع ستون ها مانند ستون گرد و مربعي و مستطيلي و چند ضعلي را قالب بندي كرد. ستون ها نسبت به ديوار ها بيشتر در معرض فشار جانبي هستند و دليل آن سطح مقطع كوچكتر و سرعت بالاي بتن ريزي است. ستون هاي بلند در فضايي كه در آن بتن ميريزند داراي محدوديت است و به همين دليل در قسمت مياني يا در فواصل معين داراي دريچه هاي تزريق بتن هستند كه اين امر سبب آسان تر شدن عمليات بتن ريزي و متراكم ساختن (عبور شلنگ ويبره) مي شود. استفاده از پانل هاي دريچه دار براي اين كار بسيار مناسب و راحت است . اين دريچه ها آب بندي شده اند و به راحتي باز و بسته مي شوند.

قالب بندي ستون مي تواند با استفاده از قالب بتن فلزي ، قالب بتن پلاستيكي، قالب تخته بندي، قالب پلي وود، و در مدل هاي ديگر اجرا شود. براي ستون هايي با مقطع دايره استفاده از قالب هاي فلزي گرد بهترين و سريع ترين راه ممكن است. همچنين اگر قطر ستون زياد باشد مي توان از قالب هاي فلزي كماني استفاده كرد. اما ستون هاي مستطيلي و چند ضلعي را مي توان با تركيب قالب هاي فلزي مدولار، كنج هاي داخلي و بيروني، نبشي پانچ شده و اتصالاتي مانند پين و گوه به راحتي قالب بندي كرد و عمليات بتن ريزي را انجام داد.

 

قالب هاي ستون در كل از دو جزء اصلي تشكيل مي شوند: 

1 - جدار قالب ( پانل هاي فلزي )

2- كلاف يا قيد ( لوله اي يا ناوداني)

براي عمود نگه داشتن قالب هاي فلزي نسبت به هم از قيدها استفاده مي كنند. قيدها تكيه گاه جدار قالب هستند و پايداري داخلي قالب بندي ستون ها را تامين مي كنند.

دو نوع قيد وجود دارد:  قيدهاي لوله اي و قيدهاي ناوداني. قيدهاي لوله اي با استفاده از گيره هاي متوسط بدنه قالب را مهار مي كنند و قيد هاي ناوداني كه به صورت گونيا ساخته شده در كنار پنل هاقرار مي گيرند. براي ستون هاي بزرگتر از 60×60 سانتي متر از قيد ناوداني به همراه گيره بلند استفاده مي شود.

بهتر است ارتفاع كنج ها و قالب مدولار مورد استفاده در ستون يكسان نباشد و ارتفاع پانل كمتر تا بيشتر از ارتفاع كنج باشد تا از پيچش ستون ها جلوگيري شود. براي مثال اگر از كنج هاي 150 سانتي متري استفاده مي كنيد، سايز پانل ها بايد 100 و 200 سانتي متري باشد. همچنين براي دقيق تر اجرا كردن ستون ها مي توانيد از جك هاي شاقول كننده استفاده كنيد.

 

معمولا عمليات قالب بندي ستون پس از مرحله آرماتور بندي انجام مي گردد . در ستون هايي با مقطع مربع يا مستطيل به صورت درجا و با استفاده از پانل هاي فلزي، مونتاژ قالب انجام مي شود و مي توان با در دسترس بودن جرثقيل به صورت مونتاژ شده ( دو قطعه L شكل ) قالب را به محل ستون منتقل كرد.

تابيدگي يكي از نتايج قالب بندي ستون به شمار مي رود و مي توان براي رفع اين عيب، سمت قيد ها را به صورت يك در ميان تغيير داد و يا به گيره ها در جهات مخالف هم كشش اعمال كرد..

 

 

مقالات:

قالب هاي فلزي بتني

داربست هاي  مدولاري


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۱۹:۰۳ ] [ سيامكي ]

 

قالب بندي ديوار

 

قالب هايي كه براي ديوار در نظر گرفته شده است عمدتا در سازه هاي دوار مانند مخازن آب ، سيلوها و غيره استفاده مي شوند و ميتوان آن ها را تا ارتفاع 5/7 متر بالا برد و استفاده كرد. اين قالب ها براي فشار بتن تازه معادل KN/m260  طراحي شده اند.

در مواردي كه امكان قالب بندي پشت ديوار وجود ندارد و يا نيازي به قالب بندي پشت ديوار نيست از قالب بندي يك طرفه استفاده مي شود. هنگام مونتاژ يك ديوار يك طرفه ، از لوله داربستي به عنوان پشت بند افقي به جهت در يك راستا قرار دادن پانل هاي قالب بتن و ايجاد مقاومت بيشتر در مقابل فشار جانبي بتن، پس از دوختن پانل هاي قالب بتن يك رديف به وسيله پين و گوه ، استفاده مي شود.

 

 

اين لوله ها توسط گيره متوسط به پانل هاي قالب مدولار وصل مي شوند. كاربرد اين گيره محكم نگه داشتن  لوله و دو پانل قالب فلزي بتن مجاور هم به صورت همزمان است كه باعث مي شود قالب هاي فلزي بتن به صورت يكپارچه باقي بماند و در اثر حمل و نقل اين قطعات از هم جدا نشوند.

اگر بخواهيد پانل ها ي قالب فلزي مدولار از نظر عمودي در يك راستا قرار دهيم يا آن ها را شاقول كنيم، مي توانيد در راستاي عمود بر اين لوله ها از يك رديف لوله ديگر نيز استفاده كنيد. همچنين براي اتصال اين لوله ها به هم مي توان از گيره دولوله يا گيره بلند استفاده كرد.

نكته اي كه ميتوان اضافه كرد اين است كه مي توان به جاي لوله داربستي از قوطي، ناوداني يا تيرآهن نيز استفاده كرد كه توسط گيره بلند قابل اتصال هستند. همچنين براي مونتاژ كردن قطعات بزرگي از قالب هاي مدولار ميتوان به جاي لوله هاي عمودي ، تعدادي سولجر را به كار گرفت و به راحتي آن ها را با جرثقيل جابجا كرد.

در موارد تكراري كه باز و بسته كردن قالب بتن وقت گير است و براي اجراي عمليات سازه هاي سنگين و مرتفع، از اين روش براي ساختن پانل يكدست استفاده مي شود. اين روش سرعت قالب بندي بتن را افزايش مي دهد كه حاصل اين كار صرفه جويي در زمان، كاهش قابل توجه استهلاك پانل هاي قالب بتن كوچكتر و همچنين پايين آمدن هزينه دستمزد و نصب قالب بتن مخصوصا در ارتفاع است.

تجهيزات مورد نياز:

• پانل ها ي قالب بتن

• پين و گوه (يا كلمپس)

• لوله داربستي (يا ناوداني)

• گيره متوسط (گيره دولوله و بلند)

• سولجر

• بولت عصايي

• واشر كاس

• مهره بولت (خروسكي)

 

از سيستم قالب بندي دو طرفه ديوار بسيار مناسب و با صرفه است و در جايي كه امكان دسترسي به دو طرف ديوار وجود داشته باشد استفاده مي شود. در اين سيستم پانل ها پس از اتصال از طريق پين و گوه يا كلمپس و نصب پشت بندها به شكل دو طرفه اجرا مي شوند. بلت ها براي مهار فشار جانبي بتن از قالب هاي مدولار سوراخ دار عبور مي كنند و توسط واشرها (واشر كاس) و مهره بولت ها (خروسكي)، پشت سولجرها بسته مي شوند.

در ديوار هايي كه بايد آب بند باشند مانند مخازن و استخرها ، از ميان بلت هاي آب بند چدني يا فنري به جاي بلت ها استفاده مي شود. ديوارهاي دو طرفه را ميتوان به راحتي در ارتفاعات بلند با كمك براكت، پاگرد بتن ريزي و داربست آويز اجرا كرد.

{تصوير دو}

 

 

مزاياي اين كار عبارت اند از: 

• امكان نصب و اجراي راحت و آسان و با قطرهاي متفاوت و يا انحناي مورد نياز.

• با توجه به دوام بالاي قطعات الحاقي فولادي فقط با تعويض صفحات قالب چوبي براي مدت طولاني قابل استفاده است.

• تنظيم و نصب آسان و سريع براي قطر انحناي ديوار مورد نظر 

• جابجايي راحت و آماده به نصب بودن به دليل داشتن صفحات سبك كه نتيجه اين ويژگي كاهش زمان درگير بودن جرثقيل است.

 

مقالات :

 

قالب هاي فلزي بتن

داربست

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ اسفند ۱۳۹۶ ] [ ۰۷:۰۳:۴۲ ] [ سيامكي ]

قالب بندي ستون چهارگوش و گرد

 

 

با تركيب پانل هاي مسطح و انواع كنج هاي بيروني ميتوان قالب بندي ستون ها را به راحتي انجام داد. براي عمود نگه داشتن سطح ستون نسيت به يكديگر از قيد ها استفاده ميشود. قيد ها بر دو نوع هستند. قيد هاي لوله اي و قيد هاي ناوداني كه دقيقا بصورت گونيا ساخته شده اند.


براي ستون هاي بزرگتر از 60 * 60 سانتيمتر از قيد ناوداني به همراه گيره هاي بلند استفاده ميشود.


مقاطع ستون هاي گرد از دو قسمت 180 درجه تشكيل ميشود و قسمت هاي فوق به توسط كلمس فولادي نشكن به يكديگر متصل مي گردند. اين كلمس ها بسيارمقاوم ميباشند و توسط ضربه چكش در محل خود قرار ميگيرند . قالب هاي ستون گرد از نظر قطر به دو دسته تقسيم ميشوند.

1- مقاطع با قطر كوچكتر ازcm 100

2- مقاطع بزرگتر ازcm 100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از ديگر مقالات ما بازديد نماييد :

قالب فلزي بتن , داربست مدولار

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲ اسفند ۱۳۹۶ ] [ ۰۴:۵۷:۲۷ ] [ سيامكي ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه
لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب